Samochody ciężarowe rozpędzają się do prędkości 90km/h, a ich waga po załadowaniu wynosi nawet kilkadziesiąt ton. Nic więc dziwnego, że tiry wyposażone są w mocne silniki, a ich hamulce muszą poradzić sobie z wyhamowaniem tak dużej masy.

Kontrola stanu technicznego to podstawa

Ciężarowe samochody dostawcze każdego dnia pokonują niezliczone kilometry. Zdarza się, że trasa wiedzie przez zatłoczone drogi albo wzniesienia charakteryzujące się dużym stopniem nachylenia. Oczywiście może zdarzyć się też, że zaistnieje potrzeba nagłego zatrzymania pojazdu, co w przypadku załadowanych ciężarówek o dużej masie wymaga sprawnych i mocnych hamulców. Regularne weryfikowanie ich stanu technicznego jest więc kwestią bezpieczeństwa.

Hamulce w samochodach ciężarowych

Początkowo w samochodach ciężarowych stosowano hamulce mechaniczne lub hydrauliczne. Ponieważ jednak wraz z upływem czasu pojawiły się tiry potrafiące osiągnąć większą prędkość i charakteryzujące się większą masą całkowitą, konieczne było wprowadzenie rozwiązań zapewniających większe bezpieczeństwo zarówno kierowcy tira, jak i innych użytkowników drogi czy przewożonego towaru. Nieudany manewr hamowania może spowodować zderzenie z innymi samochodami, co przekłada się na większe ryzyko groźnego w skutkach wypadku. Właśnie dlatego w tirach zaczęto stosować pneumatyczne układy hamulcowe podzielone na dwa osobne obwody – dla tylnej i przedniej osi pojazdu. Jako czynnik roboczy wykorzystywane jest w nich ciśnienie powietrza. Zbiornik sprężonego powietrza oraz siłownik hamulcowy są połączone poprzez zawór sterujący, co zapewnia działanie całego układu.

Hamulec górski czy retarder?

Kierowcy samochodów ciężarowych mogą skorzystać z hamulca górskiego lub tzw. retarderów. Pierwsze w wymienionych rozwiązań polega na zamknięciu dopływu paliwa i kolektora wydechowego co powoduje wyhamowanie całego pojazdu. Retardery, czyli zwalniacze, umożliwiają zmniejszenie prędkości ciężarówki poprzez zwolnienie obrotów wału napędowego. Pozwala to utrzymać bezpieczną prędkość na zjazdach nawet przy załadowanej naczepie.