Samochody ciężarowe to często spotykany widok na drogach krajowych i zagranicznych. Każdego dnia tiry przewożą niezliczone ilości towarów na bardzo duże odległości. Stan techniczny tego typu pojazdów odgrywa więc kluczową rolę nie tylko dla samych kierowców ciężarówek, ale też innych użytkowników dróg.

 

Dlaczego jest to ważne?

Doby stan techniczny samochodów ciężarowych ma ogromne znaczenie. Pojazdy te są eksploatowane każdego dnia przez wiele godzin, przez co naturalną koleją rzeczy jest, że ich poszczególne części się zużywają. Usterki znacznie obniżają bezpieczeństwo kierowców i osób poruszających się innymi autami, a także narażają na straty całą firmę. Spowodowany awarią wypadek to poważne zagrożenie przede wszystkim dla kierowców, a ponadto wysokie prawdopodobieństwo, że przewożony ładunek również ulegnie zniszczeniu, co wiąże się z niemałymi stratami finansowymi. Regularne sprawdzanie stanu technicznego tirów jest więc bardzo ważne.

 

Dobry warsztat to podstawa

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z dbaniem o flotę ciężarowych samochodów jest znalezienie dobrego mechanika. Sprawdzony warsztat i pracujący w nim fachowcy to gwarancja, że podnośniki hydrauliczne, reflektory do ciężarówki, siłownik podnoszenia kabiny czy hamulce oraz inne części działać będą bez zarzutu gwarantując bezpieczeństwo kierowcy i zapewniając bezpieczne dowiezienie towaru do miejsca docelowego. Podczas poszukiwania odpowiedniego warsztatu warto zwrócić uwagę na jego wyposażenie i stosowane urządzenia, a także dowiedzieć się czy zakładane w nim części do ciężarówek są dobrej jakości.

 

Regularne przeglądy

Samochody ciężarowe każdego dnia pokonują znacznie więcej kilometrów niż większość prywatnych aut osobowych. Nawet niewielka usterka często powoduje kolejne awarie, dlatego w razie jakichkolwiek niepokojących sygnałów warto sprawdzić jak bardzo poważny jest problem. Wymiana uszkodzonej części TIR może zająć niewiele czasu, ale za to zapewni niezbędne bezpieczeństwo podczas jazdy.