Wysoka pozycja kierowcy samochodu ciężarowego sprawia, że widzi on nieco więcej niż osoby prowadzące auta osobowe. Nie dotyczy to jednak martwego pola, czyli obszaru tuż obok kabiny tira. Na szczęście każdy dobry sklep z częściami do ciężarówek zaoferuje specjalne czujniki i lusterka pozwalające zniwelować ten problem.

Bezpieczniej w tirze

Chociaż kierowcy tirów siedzą wysoko, przez co mogą zobaczyć większy odcinek drogi, obszar znajdujący się w martwym polu, a więc wokół kabiny, pozostaje dla nich niewidoczny. Na bezpieczeństwo wpływają więc nie tylko reflektory do tirów, czy inne elementy decydujące o sprawności pojazdu, ale też systemy i akcesoria pozwalające ograniczyć ryzyko groźnej w skutkach kolizji. Specjalne lusterka i czujniki montowane w samochodach ciężarowych ostrzegają kierowcę, że w pobliżu znajdują się piesi, rowerzyści, inne auta lub barierki czy słupki. Dzięki temu osoba prowadząca tira może w porę zareagować, a tym samym uniknąć uszkodzenia samochodu, a przede wszystkim – obrażeń u innych uczestników ruchu. Jest to szczególnie ważne podczas poruszania się po mieście, gdzie ryzykownych sytuacji bywa znacznie więcej. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że dodatkowe lusterko albo czujnik znacznie ułatwi precyzyjne zaparkowanie na placu magazynowym.

Dlaczego warto?

O bezpieczeństwie w ciężarowych samochodach dostawczych decyduje szereg czynników. Dobrej jakości części tir Mercedes, Renault czy Volvo gwarantują niezawodność pod względem technicznym. Oprócz regularnego serwisowania pojazdu liczą się też umiejętności kierowcy oraz jego doświadczenie w trasie. Jeśli jednak w martwym polu znajdą się jakiekolwiek przeszkody, prowadzący tira ich nie widzi. Czujniki sygnalizujące zbliżające się zagrożenie są więc bardzo wygodnym rozwiązaniem, które decyduje o bezpieczeństwie. Pomocne są również dodatkowe lusterka pozwalające ustalić, czy przy kabinie nie znajdują się jakieś przeszkody, a także – czy ktoś niepowołany nie chce dostać się do środka, co ma szczególnie duże znaczenie np. podczas postojów.